Blogy

 
 

 • 60 rokov mlčania od smrti Teilharda de Chardina

  Neviem o ňom veľa, ale vždy ma fascinoval - jezuita Pierre Teilhard de Chardin. Pred 60 rokmi zomrel, zvýšený záujem o jeho dielo som však ani v tomto roku nezaznamenal.

 • Vycestovacia doložka, dolárový prísľub, colné prehlásenie

  Tento víkend som bol na Európskej konferencii kresťanských seniorov vo Viedni. Ráno som sadol do auta, na Tivolligasse 73 som prednášal a diskutoval, v nedeľu som sa vrátil domov. Počas totality komunizmu to bolo celkom ináč.

 • Mladí, príďte do Prahy, na stretnutie Taizé

  V roku 1990 ma v Prahe navštevovali bratia Vincent a Alojz z Taizé. Pripravovali tu na 28.12.1990 – 2.1.1991 svetové Ekumenické stretnutie mládeže. Pri organizovaní tohto stotisícového podujatia bolo treba pomoc armády. Ministrom obrany bol nevojak Luboš Dobrovský. Kresťanov nemal rád, raz ma vo vláde nazval Chomejni. Keď, vyhovárajúc sa na zákony, nechcel poskytnúť na stretnutie stany, kuchyne a čajovne, jeho generálovi som povedal, že sa obrátim na Bundeswehr, ktorý nám pomôže. Za deň bolo všetko vybavené. Bol to bluf, hriech, ktorý som neoľutoval, lebo mal veľmi pozitívny dopad, len stanov 6x6 bolo 50.

 • Dnes je sviatok futbalu, zajtra hokeja

  Aj vo volebnom  moratóriu tvrdím, že dnes v zápase s Atletico Madrid v Lisabone budem fandiť Realu. Nedávno som vo Valencii zažil finále španielskeho pohára Real Madrid – FC Barcelona. Po víťaznom góle Madridu, ktorý dal po nevídanom šprinte Bale, oslavy nemali konca. Kapitán Realu Casillas spotený objal fanúšika Madridu, kráľa Juana Carlosa I. a vyskočil s veľkým pohárom na zábradlie kráľovskej lóže. Bol by sa zosypal, keby ho kráľ nedržal za nohu.

 • Referendum a taliansky spôsob jeho riešenia

  Dnes je deň Svätej rodiny, sviatok rodín, v kostoloch si manželia obnovovali manželské sľuby. Definícia manželstva ako spoločného zväzku muža a ženy, nesúhlas s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia a nemožnosť sexuálnej výchovy v školách bez súhlasu rodičov, to sú témy referenda 7.2.2015. Opačné tvrdenia pília konár, na ktorom sedíme. Kresťanské cirkvi, ktorých jadrom je učenie o manželstve a rodine, isto podporia účasť občanov na referende a odporučia im trikrát áno. Príkladom z Talianska z r.  2005 pripomeniem, ako stanovisko cirkvi pozitívne ovplyvnilo referendum o inej dôležitej téme.

 • Stop okrádaniu občanov

  Občan je dnes dojnou kravou v silnej nevýhode voči gaunerom a neférovým firmám, aj voči štátu.  Neinformovaný a naivný skočí na udičku heslám: požičajte si, zaručujeme odklad splátok, stačí SMS, občiansky preukaz, bez záruky. Treba sa postaviť proti trhovej ekonomike  „trhni, čo môžeš!“ V článku spomeniem aj šikanovanie ľudí miestnou políciou pokutami, papučami a odťahovaním aut, z čoho sa stal špinavý biznis. 

 • Hviezdy talianskej kresťanskej demokracie

  Dovolenka v Taliansku mi pripomenula starých priateľov, kresťanských demokratov (DC), s ktorými som sa v minulosti stretal. Boli pokračovateľmi diela Alcide de Gasperiho, zakladateľa spoločnej Európy. Boli to Páni Politici, ktorí 50 rokov tvorili históriu a úspešne viedli krajinu. Pripomínam 7- premiéra a 27-násobného ministra Giulia Andreottiho (+2013,http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/c/179123/Giulio-Andreotti-ma-dnes-90.html), Angela Bernasolu, senátora a predsedu medzinárodnej Kresťanskej demokracie (+2001) a premiéra a mnohonásobného ministra Emilia Colombu (+2013), s ktorými som často diskutoval. Tu sa venujem iba rozhovorom, ktoré som mal s  Flaminiom Piccollim (+11.4.2000) a  Amintore Fanfanim (+1999).  

 • Necenzurované otázniky

  Nedávno NR SR prerokovala a vzala na vedomie správu ministra financií Program stability SR na roky 2014 až 2017. Zdá sa, akoby Slovensko žilo na osamelom ostrove, nie na rozbúrenom oceáne, po ktorom sa plavíme na loďke 1 % veľkosti EÚ. Všetky štáty sveta sú dnes po uši zadlžené, 5 rokov 18 členských štátov EÚ žije v nadmernom deficite. Podľa správy sa Slovensku znižovanie dlhu darí. Verejný dlh je 55,4 % HDP a od r. 2016 sa má znižovať z 2,49% na 0,54% do konca r. 2017. Tento sľub v turbulentnej globálnej svetovej situácii je odvážny a vyvoláva otázniky.

 • Odškodnenie po očkovaní sa zasa neschválilo

  V súčasnosti sa u nás ľudia odškodňujú z rôznych dôvodov: od meškania vlaku, cez choroby z povolania, až po uhryznutie medveďom. Iba nežiaduce poškodenia zdravia po očkovaní sa  neodškodňuje.Po piatich rokoch od návrhu zákona poslankyni Ľ. Muškovej, NR SR 11.júna 2014 opäť zamietla návrh novely zákona  č. 355/2007 o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia (23 za, 6 proti, 88 sa zdržalo). Zákon chcel dať priestor pre možnosť odškodnenia osôb postihnutých negatívnymi dôsledkami očkovania. Vzhľadom k záujmu štátu na povinných očkovaniach, je jeho povinnosťou odškodniť poškodených, u ktorých sa vyskytli vážne dôsledky.

 • Holokaust kresťanov v Iraku a Sýrii sa nás netýka?

  Na moje návrhy a  interpelácie v NR SR napr. ohľadom prenasledovania Falung Gong v Číne, kresťanov v Egypte,  situácii v Kosove, prepustenia Timošenkovej, vojny v Ukrajine, minister Lajčák nereaguje negatívne, ale plénum ich neprijíma ani do programu.  Posledný môj návrh na uznesenie k prenasledovaniu náboženských komunít v Iraku a Sýrii z 9.9.2014 Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny pozitívne diskutoval, ale pri hlasovaní (poslanci Laššáková a Polák odišli), na pokyn podpredsedu výboru poslanca Smeru Janiša, piati poslanci Smeru sa zdržali hlasovania, takže to neprešlo v pomere 5:4. V pléne sa to zopakovalo (68 za - KDH 14, Most-Híd 13, OĽANO 12, SDKÚ 5, nezaradení 17, SMER 3 - Brixi, Martvoň a Podmanický, proti 0, zdržalo sa 78 poslancov SMER-u).    

 • Hurá, nie je to prvý apríl?

  To, čo Slovensko zažilo 29.marca nebol prvý apríl. Referendum o Ficovi a Smere dopadlo ináč, ako to mnohí očakávali. Prehra bola trpká a fatálna, národ sa postavil za Dávida, nie za Goliáša. Vyhral človek, na ktorého sa príliš veľa kydalo a ktorý sa útokom temer nebránil. Je to fiasko jednej strany, jedného kardinála, troch exprezidentov, rektorov a exrektorov, umelcov, aj všelikoho iného, nechcem v dome obesenca spomínať povraz. Ukázalo sa, že napriek všetkému Slovensko vie rozmýšľať, že Smer je poraziteľný, že ani barnumská reklama s tisíckami bilboardov o pripravenosti môže nezabrať.

 • Jubilejná olympiáda bola v Nitre na Kalvárii

  Program 10. Kalvárskych olympijských hier bol tento: súťaž o kráľa strelcov, hod kladivom, futbal Kalvária : Stračia cesta. Vyraďovacie preteky štvorkoliek, granátová vojna, guľky, šlajder, šípky, rýchlostné preteky trojkoliek (čas nezostal na streľbu zo vzduchovky na vrabcov, bungídžamping z veže kostola,  paraglajding z Kalvárie, skok do reči, bitku mužstiev a ženstiev s výmenou mokrých tričiek a rybačku na čierno v rieke Nitre). Všetky fotografie - a ešte mnoho iných - urobil Milan Volárik, na perexe vidno pokus o ovplyvňovanie výsledkov v hode kladivom.


 • Máme kandidáta na Oscara!

  Na pozadí nádhernej panorámy Tatier po dlhej rovnej ceste vrčí Tatrovka plná starých tehál a plechov. Nesie ich z búračky do osady tým, kde majú domovy horšie, „ako môj pes búdu". Vynikajúci film „Všetky moje deti" českého režiséra Ladislava Kaboša ponúka asi jedine možný návrh riešenia problémov Rómov, s ktorými si nevie rady celá Európa. Vychádza z dlhej skúsenosti farára Mariána Kuffu zo Žakoviec, ktorého prostou metódou je láska k všetkým, aj k rómskym deťom, rodinám, neschopným a nezodpovedným rodičom.


 • Politický nekorektné úvahy k Dňu Európy a Dňu víťazstva

  8. mája 1999, na Deň Európy, som bol na Primaciálnom námestí. Hrala sa hymna Európy, 9. Bethovenova. V prejavov sa hovorilo o mieri, nad nami hučali lietadlá NATO, ktoré od 24.3.1999 78 dní bombardovali Srbsko. Bolo to prvýkrát po vojne, čo NATO bombardoval suverénny štát, bez mandátu BR OSN. Ani kazetove bomby nepriniesli mier do Kosova. 8. mája 2014 som bol na koncerte EP a EK v Primaciálnom paláci. Warchalovci pod taktovkou Ewalda Danela hrali skvostné dielo - Šostakovičovú Komornú symfóniu c-mol. op. Podľa dirigenta, autor ju napísal za 3 dni v r. 1960 v Drážďanoch, kde komponoval hudbu k filmu o zničenom meste. Venoval ju pamiatke padlým na oboch stranách. Hudba pripomínala  7. symfóniu, Leningradskú, z r. 1942, ktorú vytvoril v obliehanom Leningrade.

 • Rok 1968 ovplyvnil aj život Sacharova a Gorbačova

  21.augusta 1968, v najtemnejšie ráno našej histórie, tu zrazu boli. Vierolomná „návšteva“ pol milióna vojakov, 6300 tankov, 2000 kanónov a 800 lietadiel. Brutálnou silou zastavili nebývalú snahu o spoločenskú zmenu silou myšlienok. Nasledovala tvrdá normalizácia pod vedením komunistickej strany. Stratili sme desiatky tisíce emigrantov, stálo nás to ďalších 21 rokov neslobody, pre mnohých najlepšie roky života. Rok 1968 priniesol nádej, že sa nám raz podarí uniknúť komunizmu, ale aj skúsenosť, že komunizmus je nezreformovateľné zlo. „Táto noc nebude krátka“, spieval vtedy Karel Kryl. Mal pravdu, temno trvalo 21 rokov.


 • Tajomný príbeh Ľudmily Cervanovej

  Kľúčový výrok z filmu Roberta Kirchhoffa „Kauza Cervanová“ sú slová odborníka na detektor lži P. Coffeya: „Pravda je jednoduchá, lži sú zložité“. Aj ja som sa zúčastnil v preplnenej Eurovei nedávnej premiéry tohto filmu. Odvtedy ho videlo veľa ľudí, čo sa slovenskému filmu stáva zriedkavo. Prípad vraždy mladého dievčaťa si ľudia pamätajú aj po 37 rokoch. Slovensko preukazuje cit pre dodržiavanie zákonnosti a ľudských práv, pri ktorých však nesmieme zabudnúť ani na nevinnú obeť tohto zločinu.


 • Ďalší škandál vo verejnom obstarávaní

  V 24. hodine trvania 42. schôdze NR SR dňa 9.11.2014 som sa dostal  aj ja k mikrofónu. V rozprave som vystúpil s prejavom, v ktorom sa jednalo aj o kauzu, za ktorú by mal tiež padnúť nejeden papaláš, ktorý si myslí, že žijeme na Kajmanských ostrovoch. Okrem iného som povedal toto:

 • 11. Kalvárske olympijské hry - fotoreportáž

  Orgkomitet sa nestretol ani raz, aj tak všetko klapalo. 6. septembra prišlo Na Kalváriu 123 olympioníkov – najmä dedkovia a babky, ich deti a vnuci. Seniorský priemer bol okolo 70-75, súťažilo sa v 7 disciplínach. Pre málo času nebola streľba lukom, boj s papierovými guľami, letecké modelárstvo a finále aut bez bŕzd. Rozjazdy prebehli, ale finále zablokovali svadobné autá. Skok to reči bol, skok do truhly sa odsunul, aj bangi džamping a rogalo z veže kostola.

 • Júlia Tymošenková, vitaj na slobode!

  Líderku opozičnej strany Otčina, odsúdili v r. 2011 na 7 rokov odňatia slobody za „zneužitie moci s podpísaním zmluvy o dodávkach plynu s Ruskom". Trvala na svojej nevine, tvrdila, že prípad bol politicky vykonštruovaný, v politickej terminológii ho nazvali selektívnou spravodlivosťou. Dnes je Júlia, ktorá nikdy neodišla z politiky, slobodná. V Kijeve beží revolúcia, „nebeská stovka sa na to díva zhora", začína nová éra krajiny, oligarchom preveria majetky. ČT 24 dáva priame vstupy z Kijeva, prejav Tymošenkovej z vozíka, ktorá bude kandidovať za prezidentku. Česi robia v prospech Ukrajiny koncerty, posielajú im pomoc, na Slovensku je ticho, v televízii beží Panelák a iné trápnosti. Komunista Janukovyč je zosadený, voľby budú 25.mája. Rozpadu Ukrajiny treba zabrániť, neplatí buď-alebo, ale aj-aj, aj EÚ, aj Rusko.


 • Na Slovensku bude Lenin dlho žiť

  Voľakedy sme sa učili, že Lenin žil, žije a bude žiť. Neveril som tomu, ale temer štvrťstoročie po páde komunizmu vidím, že na Slovensku to platí. Už dávno nepripomínam ľuďom ich členstvo v komunistickej strane, aj keď minimum z nich povedalo prepáčte, už sa to nestane. Za totality jednej strany nešlo o fazuľky, ale o stratené životy miliónov. Náš štvrtý prezident už nesmie byť bývalý člen KSS, „trikrát a dosť“. 
  25.6.2013 v Rádiu Devín dávali reláciu: Lenin a hudba, bola to repríza z 27.7.1980. Lenin bol opísaný ako dobrý syn, pozorný súrodenec, verný druh N. Krupskej, znalec a milovník hudby. Spomínala sa jeho láska k Čajkovskému, Verdimu, Beethovenovi, k textu pridávali romantické ukážky z Traviaty, romancu Čajkovského, aj Apassionatu.

   

 • Nevedel by som žiť v Bruseli

  Vo februári 2005 som bol v Bruseli na porade veľvyslancov, moje dojmy boli  takéto: „Večerné ulice sú prázdne, jazdia iba autá s jedným človekom. V   budovách zo skla a ocele lietajú hore-dole rampy: vyjde auto, každý sa ponáhľa, boj o prežitie skončil, zajtra zasa začne. Sme v multikultúrnom, multinacionálnom a multireligióznom meste, ktoré neuznáva kresťanské korene Európy. V úradníckej štvrti kostol nevidno, veľká mešita je plná." 7.-8.11.2013 som bol zasa v Bruseli na kongrese Európskej únie seniorov. Medzi 133 delegátmi z 24 krajín som zastupoval Združenie kresťanských seniorov Slovenska. Zhodnotím to inokedy, teraz opíšem iba čerstvé dojmy:


 • Nóbl polievačka

  Na Veľkú Noc 2009 som opísal polievačky, za ktoré sme dostávali vajce a korunu  http://jozefmiklosko.blog.sme.sk/clanok.asp?cl=190637. Teraz uverejním pokračovanie, v roku 2019 to zakončím. Vtedy dávno sme na polievací pondelok doma potrebovali aspoň 50 vajíčok. Sestra Heci zapisovala kupačov, raz ich bolo vyše sto. Len Ferov bolo sedem, Jožov a Janov viac. Keď prišla perepúť Cigánov, mama bola viacerým krstná, odmenili sme aj ich, zavďačili sa vianočnými piesňami. Keď sme, Caco a Dede, natrafili na dom, kde šuchotali záclonou, ale neotvorili, buchli sme im o bránu záprdok. Neskôr sme museli brávať aj Fuxa. Bol na oštaru, nosil nám vypolievané vajcia.

 • Pláž Copacabana s troma miliónmi mladých

  O pár minút končí týždňová pápežová návšteva 28. ročníka Svetových dní mládeže v Rio de Janeiro. Aj keď jeho príchod bol juhoamerický, s organizačnými zmätkami, pri ktorých ochrankári po vytrvalostnom behu ošediveli, František zostal pokojný. V zápche stiahol okno, podával ruky a debatoval. Stále jazdil v otvorenom aute, zastavoval, zostupoval, objímal sa s ľuďmi, požehnával deti, napil sa nápoja, ktorý mu z davu podali, podaroval svoju bielu čapičku.
 • V pazúroch NKVD

  V r. 1945 a koncom r. 1954 odvliekla NKVD zo Slovenska asi 13 tis. občanov na otrocké práce do SSSR. Kniha Kornela Danáša: V pazúroch NKVD (SANO, 138 s., 1995) je pôsobivé svedectvo autora o tomto hrubom násilí. Dielo venoval pamiatke tých, ktorí neprežili sovietsky pracovný tábor v Donbase v r. 1945-6. Treba ju pripomenúť v čase, keď sa u nás šíri názor, že za komunistov bolo lepšie a keď v susedných Čechách zasa nastal ľavicový puč. • Desatoro z najväčšej návštevy spisovateľov v zahraničí

  Po revolúcii v Spolku slovenských spisovateľov, keď sa po svojvoľne predlženom funkčnom období vymenili všetci funkcionári, jedenásť spisovateľov (S.Bachleda, J.Banáš, R.Ferko, I.Jackanin, Ľ.Jurík, J.Leikert, J.Mikloško, Ľ.Olach, P.Rašla, M.Stano a I.Szabo) navštívilo počas 3 dní na vlastné náklady zakarpatských spisovateľov v Užhorode. Bola to asi najväčšia skupina slovenských spisovateľov, členov Pi-klubu, ktorá po roku 1989 navštívila zahraničie (Pi-klub je neformálne združenie tvorivých ľudí, ktorých spája tolerancia, literatúra, hudba a víno).


 • Dnes je Deň odpustenia Celestína V., ktorý sa vzdal pápežstva

  V r. 2003 som bol na ľudových slávnostiach v talianskej Sulmone. Nad mestom, na úpätí vrchu Morrone, vidno domček, kde v 13. storočí žil chudobný pustovník Pietro Angelerio da Morrone, ktorý sa stal v r. 1294 pápežom Celestínom V. Po vyše troch mesiacoch sa náhle vzdal, čo v tomto roku urobil aj pápež Benedikt XVI. Osud Celestína V. sledujem od návštevy Sulmony. Bol som aj pri jeho hrobe v katedrále Santa Maria della Collemaggio v Aquile, kde ho 29.8.1294 slávnostne inaugurovali. On tam zaviedol, že 29.august je Dňom odpustenia, v aquilskej katedrále stále platia v tento deň rôzne privilégia
  . • Kresťania, v nedeľu nenakupujte!

  Venujte sa rodine, návšteve kostola, nie hypermarketov. Ak budú v nedeľu prázdne, zavrú ich sami. O novele Zákonníka práce o predaji tovaru v nedeľu a vo sviatky sa na minulej schôdzi NR SR dlho rokovalo. Jej podstata je v zmene § 94, kde sa ods. 5 má nahradiť textom: „Vo sviatok, vrátane nedieľ nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.“  Hlasovanie o nej bude 9.9.2014.  

 • Nezodpovedaná interpelácia na ministra vnútra SR

  16.marca 2013 poslanca Alojza Hlinu policajti surovo zbili, nasadili mu putá a zavreli ho na pár hodín. Na Hodine otázok v NR SR som preto 20.3.2013 ministrovi vnútra SR položil otázku, ktorá zostala nezodpovedaná. Na tento fakt som potom v rozpravách NR SR dvakrát poukázal bez odozvy. Branno-bezpečnostný výbor NR SR k tejto téme zvolával mimoriadnu schôdzu, ktorá sa neuskutočnila. 17.4.2013 som podal na ministra vnútra SR interpeláciu, na ktorú som do 30 dní nedostal odpoveď a preto si dovoľujem túto jednostrannú korešpondenciu zverejniť.

   

 • Odvolávanie ministerky zdravotníctva

  Nedávno sa odvolávala ministerka za pokazený tender na vrtuľníky. Ministerke slúži ku cti, že v NR SR osamelo sedela a počúvala. Je vzorom premiérovi, ktorého otázky, o ktorých nekričí ulica, väčšinou nezaujímajú. Diskusia k zdravotníctvu, tak som bral túto mimoriadnu schôdzu, až na niektoré invektívy z oboch strán, bola užitočná. V rozprave som povedal toto:

 • Pätnásťročná cesta slovenských pochodov za život

  Stretával som ho na našich podujatiach, potom som si ho všimol s manželkou a piatimi deťmi na plagáte Národného pochodu za život. Väčšinu z nich som 22.9.2013 stretol pod tribúnou v Košiciach, mamu s piatym dieťaťom na rukách, ostatné okolo šantili. Otec organizoval túto nebývalú akciu, v ktorej masy pokojne, ale rozhodne pochodovali za život. Pekná fotografia peknej rodin Fabiána Novotného z Prešova.


 • Dnešná otázka premiérovi Ficovi

  Kto na blog.sme napíše článok s kľúčovými slovami v nadpise „premiér, Robert, Fico, minister,...“ ten má istú vysokú karmu a čitateľnosť. Napr. z 15 blogov s najvyššom karmou je momentálne 11 takýchto, obsah ostatných štyroch som nezisťoval. Tento trik som doteraz pri blogovaní nevyužil, dnes však túto zásadu poruším.
 • Medzinárodné vypočúvanie v USA

  Prípady J. Assangea a Wikileaks, E. Snowdena a B. Manninga priťahujú pozornosť sveta. Pri nedávnej diskusii o Manningovi na blog.sme sa debatovalo aj o situácii v ľudských právach v USA. Spomenul som moje návštevy amerických väzníc, aj Medzinárodného vypočúvania (hearing) v r. 1995. Diskutérovi z USA (OoohBoy) som sľúbil napísať spomienku na jeho priebeh.


 • Pamätáte sa na hokej Kanada – Dánsko 40:0?

  Na svadobnú cestu išiel tata s mamou do Prahy. Keď tam uvidel plagáty, že Československo hrá hokej so Sovietskym zväzom zohnal si lístok a mamu nechal v hoteli. Aj vtedy sme, žiaľ, prehrali, vrátil sa zachrípnutý, mama mu to vždy pripomínala. Pre Vašu potechu teraz opíšem hokejovú príhodu, ktorá je aj v učebnici slovenčiny pre 6. triedu (SPN, str. 59, 2011). Pripomenul mi ju vnuk, šiestak Jožo.

   

 • Parlament zrušil veto prezidenta so 6 hlasmi opozície

  Zriadenie Slovenského historického ústavu v Ríme (SHÚ) bol nekonečný, 23 rokov trvajúci príbeh, ktorý sa skončil 30.4.2013. V ten deň Národná rada SR schválila napriek veta prezidenta SR poslanecký návrh Otta Brixiho, Antona Martvoňa a Jozefa Miklošku, ktorým sa zriaďuje SHÚ, ako rozpočtová organizáciu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠ). Jeho úlohou bude vedecko-výskumná činnosť v archívoch na území Vatikánu a Talianska so vzťahom ku Slovensku. Sem smerovali v minulosti správy panovníkov, veľvyslancov, umelcov a literátov. Schválením tohto zákona Slovensko vstúpilo do „Sieni slávy“, medzi kultúrne štáty, vedecky pôsobiace v Ríme.

   

 • Dovidenia o sto tisíc rokov

  Aj keď po miliónoch rokov putovania sa kométa C/2011 L4 Panstarrs priblížila, na nitrianskom cintoríne si to nevšimli. Sneh už opakovane zmizol, po dlhej zime vykúka farba nádeje. Spomienky blikocú tmou a letia za kométou.Nedávno bolo 2. výročie cunami, keď v Japonsku zahynulo 19 tis. ľudí. Osobné cunami sa blížia ku každému, priateľov, ktorých zasiahli, som minule navštívil. Odpočívajú svorne spolu: starí a mladí, kresťania a neveriaci, Slováci a Maďari... Kvetnou nedeľou zaznelo Hosanna, onedlho Ukrižuj ho! Matka Mária prijala aj to, čomu nerozumela. Vo Svätom Jure zaznela Stabat Mater, dielo J.B. Pergolesiho, ktoré vytvoril 26-ročný na smrteľnej posteli. Zomrel 16.marca 1736 v Pozzuoli, naproti Ischii a Capri, neďaleko dymiacich kráterov sopky Solfatara.
 • O 70 hodín nemáme pápeža

  19.4.2005 o 17,49 z komína vo Vatikáne prúdil biely dym. Slnko, zvedavé z toľkého ruchu nezapadalo, davy sa valili, hudby vyhrávali. Na sv. Petrovi zavládlo obrovské vzrušenie, keď o 18,40 hod. s pomlkami zaznelo: „Habemus papam!“ Pri mene Jozef sa šok zmenil na Bé-ne-detto. Pápež sa rozpačito usmieval, ľudia slzili, mladá Američanka kričala „Víťaz je Nemec!“ Rímske zvony odovzdávali odkaz jeden druhému, tisícka zvonov vytvorila nezabudnuteľnú hudbu. Prehlušil ju iba hlavný zvon baziliky, ktorý bol nedávno umieračikom... Onedlho sa táto udalosť zopakuje
  . • Pani v modrom, prihláste sa!

  25.marca 2013 som bol v Bratislave na konferencii o Sviečkovej manifestácii z roku 1988. Stretol som tam ženu, ktorá sa predstavila ako Ľudmila Tollarovičová z Ružindola. Zapálilo mi a opýtal som sa jej, či nie je legendárnou „paňou v modrom“ z roku 1988. S úsmevom prisvedčila a utekala na spomienkovú omšu do Dómu sv. Martina. Áno, bola to oná hrdinka sviečkovej demonštrácie spred 25 rokov, svet vtedy o nej hovoril. Nikdy som ju predtým nestretol, oživilo to vo mne nasledovnú spomienku

   

 • Od "víťazného" februára sa u nás Gorilám darí

  Slovensko už prežilo veľa neobjasnených Goríl bez potrestania vinníkov. Bolo to najmä po "víťaznom" februári, ktorého 65 výročie prichádza. Pradedo bol gardista, dedo eštebák, otec normalizátor a syn je kapitalista, ktorý prepúšťa ľudí z vytunelovanej fabriky. Kolaboranti s fašizmom, arizátori, eštébaci, udavači, likvidátori reholí a roľníkov, prokurátori a sudcovia 70 tisíc nespravodlivo odsúdených politických väzňov, normalizátori po roku 1968...

 • Prekvapenie: pontifikát Františka bude zasvätený Fatimskej Márii

  Dnes mi z Fatimy prišla správa, že pápež František požiadal patriarchu Lisabonu kardinála J. Policarpa, aby zasvätil jeho pontifikát Fatimskej Panny Márie. Biskupi Portugalska rozhodli, že toto zasvätenie bude 13.mája 2013 počas medzinárodnej púte na 96. výročie prvého fatimského zjavenia. Predsedať mu bude arcibiskup Ria de Janeiro O. Tempesta. Aké je pozadie tejto prekvapujúcej skutočnosti? K tomu treba poznať históriu Fatimy, jedinej západnej lokality s menom dcéry Mohameda. Ospravedlňujem sa, že text sa dá lepšie pochopiť očami viery.

   

 • Cirkev včera, dnes a zajtra

  Zahájenie konkláve, 12.3.2013, bolo pre katolíkov časom radosti, modlitieb, milosti a závanov Ducha Svätého. V ten deň zasadanie KBS prinieslo zvláštny záver: v čase, keď treba rýchlo reagovať na aktuálne udalosti, keď by mali byť médiami oslovení radi, že o ich odpovede je záujem, prišla smernica pre duchovné osoby, z ktorej vyplýva, že aj pri publikovaní veľkonočnej homílie v mestských novinách treba mať súhlas biskupa.


 • Kým si po nás príde alebo Bucket list

  Novým rokom skončil Európsky rok aktívneho starnutia. Prestali sme starnúť a začali sme byť občanmi, začal Európsky rok občianstva. Tak, či tak, ide to stále rýchlejšie. Minule som bol mladý a zrazu som starý. Nedávno som maturoval, promoval, športoval, bol som 760 dní na vojne. Potom nás na 21 rokov obsadili Rusi a, keď prišla revolúcia, mal som 50, stálo to za to. Tempo sa spomalilo, keď som sa stal seniorom, pánom svojho času. Písal a vydával som si knihy, ale nadránom 11.3.2012 som slobodu zasa stratil.
  . • Televízie odkúpili tieto zábery

  V televízii som videl, ako ľudia skáču a lietajú na motorkách, robia dopredu aj dozadu premety a občas pristanú na zadok alebo na nos. Týmto článkom by som chcel ukázať, že v Nitre pod Kalváriou sme už pred 65 rokmi robili takéto triky. Bez tréningu a naostro, nedivím sa, že video z tohto show odkúpili mnohé extrémne televízie a reality show.


 • Staršie príspevky nájdete tu: